Smoky Mountain Dairy Goat Association

Show Results

SMDGA Dairy Goat Show

May 19, 2018

Tennessee Valley Fairgrounds

Knoxville, TN 

Ring 1: Judge: Will Pearson

 Combined Sr. & Jr. Doe Show

 BEST DOE IN SHOW

 

Alpine   Grand Champion

Reserve Champion

Champion Challenge 

LaMancha   Grand Champion

Reserve Champion

Champion Challenge  

Nigerian Dwarf   Grand Champion

Reserve Champion

Champion Challenge 

AOP Grand Champion

Reserve Champion 

Champion Challenge

Nubian   Grand Champion

Reserve Champion

Champion Challenge  

Saanen Grand Champion

Reserve Champion

Champion Challenge 

 

Fox-Trot NSZ Willy

 

 Sunrising Charmer Madison

Spinning Spider Rikitikitavi

Sunrising Charmer Madison 

ByGrace Piper

ByGraceWhatDoestheFoxSay

ByGracePiper 

CedarView Tatianna

Little Tots Estate Zabrina

CedarView Tatianna 

MT-Knoll Woman of Influence

MT-Knoll Here Comes the Sun

MT-Knoll Woman of Influence 

Foxwood Majik Sugar

Foxwood Majik Sashay

GCH Deep Creek MYS Teranda 

Fox-Trot NSZ Willy

Spinning Spider Catch Bonjour

Fox-Trot NSZ Willy 

 

Paul Fox

 

 Maggie Arnold

Chris Owen

Maggie Arnold 

KathyHoward

Kathy Howard

Kathy Howard 

Debra Inman

Debra Inman

Debra Inman  

Ken Everett

 Ken Everett

Ken Everett 

Paul Fox

Paul Fox 

Jeremy Hood

Paul Fox

Chris Owen

Paul Fox 

Ring 2: Judge: Katie Wolf

 Combined Sr. & Jr. Doe Show

Best Doe in Show

 

 Alpine   Grand Champion

Reserve Champion

Champion Challenge 

LaMancha   Grand Champion

Reserve Champion

Champion Challenge  

Nigerian Dwarf   Grand Champion

Reserve Champion

Champion Challenge  

AOP Grand Champion

Reserve Champion 

Champion Challenge

Nubian   Grand Champion

Reserve Champion

Champion Challenge  

Saanen Grand Champion

Reserve Champion

Champion Challenge 

 

GCH Deep Creek MYS Teranda

 

Spinning Spider Rikitikitavi

SunRising Charmer Madison

Spining Spider Rikitikitavi 

By-Grace Piper

Cobble's Valley IP Fatima

By-Grace Piper 

CedarView Tatianna

CedarView Jolene

CedarView Tatianna 

MT Knoll Woman of Influence

MT Knoll Here Comes the Sun

MT Knoll Woman of Influence 

Cobble's Valley Flirtatious

Cobble's Valley Majik Jazzel

GCH Deep Creek MYS Teranda 

Fox-Trot NSZ Willy

Spinning Spider Catch Bonjour

Fox-Trot NSZ Willy 

 

 

Jeremy Hood

 

Chris Owen

Maggie Arnold

Chris Owen 

Kathy Howard

Mark Cobble

Kathy Howard 

Debra Inman

Debra Inman

Debra Inman 

Ken Everett

Ken Everett

Ken Everett 

Mark Cobble 

Mark Cobble

Jeremy Hood

Paul Fox

Chris Owen

Paul Fox 


Ring 3: Judge: Cullen Owen

Combined Sr. & Jr. Doe Show

 Best Doe in Show

 

  Alpine   Grand Champion

Reserve Champion

Champion Challenge 

LaMancha   Grand Champion

Reserve Champion

Champion Challenge  

Nigerian Dwarf   Grand Champion

Reserve Champion

Champion Challenge  

AOP Grand Champion

Reserve Champion 

Champion Challenge

Nubian   Grand Champion

Reserve Champion

Champion Challenge  

Saanen Grand Champion

Reserve Champion

Champion Challenge 

 

Fox-Trot NSZ Willy

 

Sunrising Charmer Madison

Seven-Maples WLRH Mixi

Sunrising Charmer Madison 

By-Grace Piper

Cobble's Valley IP Fatima

By-Grace Piper 

CedarView Belladonna

Little Tots Estate Zabrina

CedarView Belladonna

MT Knoll Here Comes the Sun

MT Knoll Woman of Inluence

MT Knoll Here Comes the Sun

Foxwood Marvel Marina

Foxwood Majik Sashay

GCH Deep Creek MYS Teranda 

Fox-Trot NSZ Willy

 

Fox-Trot NSZ Willy 

 

Paul Fox 

 

Maggie Arnold

Maggie Arnold

Maggie Arnold 

Kathy Howard

Mark Cobble

Kathy Howard 

Debra Inman

Debra Inman

Debra Inman 

Ken Everett

Ken Everett

Ken Everett

Paul Fox

Paul Fox

Jeremy Hood

Paul Fox

 

Paul Fox 

Ring 1: Judge: Will Pearson

 Junior Does

 Best Doe in Show

 

 Alpine Grand Champion

Reserve Champion

 LaMancha Grand Champion

Reserve Champion

Nigerian Dwarf Grand Champion

Reserve Champion

Nubian Grand Champion

Reserve Champion 

Recorded Grade Grand Champion

Reserve Champion 

AOP  Grand Champion

Reserve Champion 

 

CedarView Barbie 

 

Ranchocabra Dixie Crystals

Split-Creek Eider's Danny 

Akins Farms Robin

Rockin CB Kaleidoscope 

CedarView Barbie

CedarView Vita Bella 

Foxwood Jock's Selah

Foxwood Geneson's Proper 

ByGrace Balina

Our Father's Gift Victoria 

 Evie's Toggs Thrill's Poppie

Spinning Spider HP Chatelaine 

 

Debra Inman

 

Maggie Arnold

Split Creek 

 Brook Akins

Brook Akins 

Debra Inman

Debra Inman 

Paul Fox

Paul Fox 

Brook Akins

Michele Shrum 

 Split Creek

 Chris Owen

Mark Cobble 

 

Mark Cobble

James Oller 

Stephanie Pugh

Elizabeth Davis

Bill Inman

Tammy Redmond

Paul Fox

Paul Fox

 

 Jeremy Bethel

 

Ken Everett

Ken Everett

Mark Cobble 

 

Mark Cobble

James Oller 

Stephanie Pugh

Elizabeth Davis

Bill Inman

Tammy Redmond

Paul Fox

Paul Fox

 

 Jeremy Bethel

 

Ken Everett

Ken Everett

Mark Cobble 

 

Mark Cobble

James Oller 

Stephanie Pugh

Elizabeth Davis

Bill Inman

Tammy Redmond

Paul Fox

Paul Fox

 

 Jeremy Bethel

 

Ken Everett

Ken Everett

 

Ring 2: Judge: Katie Wolf

Junior Does

Best Doe in Show

 

 Alpine Grand Champion

Reserve Champion

 LaMancha Grand Champion

Reserve Champion

Nigerian Dwarf Grand Champion

Reserve Champion

Nubian Grand Champion

Reserve Champion 

Recorded Grade Grand Champion

Reserve Champion 

AOP Grand Champion

Reserve Champion 

 

Evie's Toggs Thrill's Poppie

 

Split Creek Eider's Danny

Ranchocabra Kemma-Lyn 

Akins Farms Robin

Rockin CB LSF Kaleidoscope 

Cedar View Saffron

Vista Oaks Kahlua 

Foxwood Montage's Sunday

Foxwood Geneson's Proper 

By-Brace Balina

Our Father's Gift Victoria 

Evie's Toggs Thrill's Poppie

Spinning Spider Chain Reaction 

 

Split Creek 

 

Split Creek

Maggie Arnold 

Brook Akins

Brook Akins

Debra Inman

Lacy Oaks 

Paul Fox

Paul Fox 

Brook Akins

Michele Shrum

Split Creek

Chris Owen 

 

Ring 3: Judge: Cullen Owen

 Junior Does

Best Doe in Show

 

 Alpine Grand Champion

Reserve Champion

 LaMancha Grand Champion

Reserve Champion

Nigerian Dwarf Grand Champion

Reserve Champion

Nubian Grand Champion

Reserve Champion 

Recorded Grade Grand Champion

Reserve Champion 

AOP  Grand Champion

Reserve Champion 

 

Evie's Toggs Thrill's Poppie

 

Split-Creek Eider's Danny

Ranchocabra Dixie Cyrstals

Rockin CB LSE Kaleidoscope

Akins Farms Robin 

Cedar View Narsissia

Vista Oaks Coconut Castaway 

Foxwood Geneson's Proper

Deep Creek AF Talula 

Our Father's Gift Victoria

ByGrace Balina 

Evie's Toggs Thrill's Poppie 

 

 

Split Creek

 

Split Creek

Maggie Arnold

Brook Akins

Brook Akins

Lacy Oaks

Lacy Oaks 

Paul Fox

Jeremy Hood 

Michele Shrum

Brook Akins 

Split Creek

 

Bucks: Ring 1: Judge: Will Pearson

Best Buck in Show

Nigerian Dwarf Grand Champion

Reserve Champion

Champion Challenge 

AOP Grand Champion

Reserve Champion 

Champion Challenge

 Split Creek Cocoa

Split Creek Cocoa

Cedar View Ceasario 

Split Creek Cocoa

Heart MT Sizzle Me ChitChat

Splt Creek White Lightning

 Heart MT Sizzle Me ChitChat

 Split Creek

Split Creek 

Debra Inman

Split Creek

 Mark Cobble

Split Creek

Mark Cobble 

Bucks: Ring 2: Judge: Katie Wolf

 Best Buck in Show

Nigerian Dwarf Grand Champion

Reserve Champion

Champion Challenge 

AOP Grand Champion

Reserve Champion 

Champion Challenge 

Heart MT Sizzle Me ChitChat

Split Creek Cocoa

Cedar View Ceasario

Split Creek Cocoa 

Heart MT Sizzle Me ChitChat

Split Creek White Lightning

Heart MT Sizzle Me ChitCHat 

 Mark Cobble

Split Creek

Debra Inman

Split Creek 

Mark Cobble

Split Creek

Mark Cobble 

Bucks: Ring 3: Judge: Cullen Owen

 Best Buck in Show

Nigerian Dwarf Grand Champion

Reserve Champion

Champion Challenge 

AOP Grand Champion

Reserve Champion 

Champion Challenge 

 Heart MT Sizzle ME Chitchat

Cedar View Ceasario

Split Creek Cocoa

Cedar View Ceasario 

Heart MT Sizzle ME Chitchat

Split Creek White Lightning

Heart MT Sizzle ME Chitchat 

 Mark Cobble

Debra Inman

Split Creek

Debra Inman 

Mark Cobble

Split Creek

Mark Cobble